31.05.2014

            Sayın Başkanım,                                                  

             Öncelikle , Milas‘taki yeni görevinizde sizlere başarılar diliyoruz.         

            Milasta daha önce yapmış olduğunuz güzel ve sonuç alıcı çalışmaları bu dönemde devam  ettireceğinize canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz.          

            Sayın Başkanım.

            Muğla ili Milas ilçesi Kıyıkışlacık köyü Zeytinlik Kuyu Mahallesinde haspel kader arkadaşlarımızla yazlık sahibi olduk. Kooperatifimizin ismi Eski Liman- Pembegül Konut Yapı Kooperatifi'dir. Tabi burada yazlık sahibi olunca her duyarlı insan gibi  beli bir süre  yaşadığımız bölgemizin sorunları ile ilgilenmeye başladık.

            Ancak devletin bölgeye yaptığı  önemli yatırımları ve çalışmaları biliyoruz Ancak bunların yanı sıra bizce önemli olan ve sizlerin hükmünde olduğunu düşündüğümüz bazı sorunlarımız ve sıkıntılarımız sözkonusudur.

             Şöyleki;

            Öncelikle yaklaşık 1000-1500 civarıda yazlık evin ve o kadarda toplamda köy yerleşim evinin  olduğu Kıyıkışlacık köyüne ulaşım, biri Milas  Havaalanı yolayrımından, biride Milas girişinde izmir yolundan ayrılan iki köy yolu ile , ulaşmaktayız Bu köy yolları son derece  kötü durumdadır. Ve toplamda 25-30 kilometre olan yol kısmını yaklaşık bir saat gibi bir sürede birazda zorlukla  katetmekteyiz. Bir ihtiyaç, sakatlanma yada hastamız olduğunda ulaşım açısında ciddi sıkıntı yaşamaktayız.Bu bölgeye sırf yol yüzünde turizim yatırımcılarıda gelmemektedir.

 

            Bulunduğumuz bölge İASOS adlı antik kentin olduğu çok önemli bir arkeolojik bölgedir ve tarihi yapıların önemli bir bölmü açıkta durmaktadır. Her tarafı tarih kokmaktadır. Bir çok yer koruma altındadır.  Bizim bulunduğumuz  mevki ise  iasos antik kentinin eski limanı olarak anılmakta ve hata henüz kıyıda bakımzılıktan yıkılmaya direnen , hemen üstünde tahrip edilerek ev yapılan şapelin bir bölümü durmaktadır.  Kaldıki bu bölge, Milasın denize açılan üç yada dört bölgesinden biridir ve Milas‘ a en yakın deniz bölgesidir.

            Bizim  Kıyıkışlacık-Zeytinlikuyu mevkiinde hava alanına olan uzaklğımız 27 kilometredir ve aynı zamanda bu dağ yolu hava alanının Akbük ve Didime de bağlayan önemli bir arter durumundadır.

             Ve çok ça konuşulan bazı yetkili ağızlardanda duyduğumuz Muğla nazım imar planında havalanından hava alanının gülük tarafından kısa bir bataklık bölgesinden geçip hava alanını Kıyıcakışlacık- Kazıklı – Akbük- Didime bağlayan ve bu havaalanı  planlanırken düşünülen br bölünmüş yol projesi yıllardır beklemektedir. Öncelikle bu yol hem bu alana ulaşımı kolaylaştıracak hemde ekonomik bir yol olacaktır (Truzim Tarih vs)

Sizden isteğimiz öncelikle köy yollarımızın düzgün çalışır bir vaziyete getirilmesi ve hava alanının yukarıda saydığım bölgelere bağlayacak bölünmüş yolun plana alınmasıdır.

 

            İkinci önemli problemimizde bundan 3-4 yıl önce güllük körfezinde olan balık çiflikleri bölgemizin en güzel koyu olan Zeytinlik kuyu koyuna taşınmış ve hem hukuken hemde çevre açısından bir kıyım yapmıştır.Bundan daha yanlış bir planlama yapılması mümkün olamazdı. Bununla ilgili çok geniş bir brifing verilebilecek durumdayız.

            Bu balık çifliklerinin bu koydan bir an önce çıkarılıp yaşam olmayan alanlara alınması çok önemli ve doğanın kurtarılması açısından çok elzem olarak karşımızda durmaktadır ve hem yasal açıdan hemde konum açısında bu mümkündür.

                     Üçüncü ve son bir isteğimizde İnşaallah sizide ağırlayabileceğimiz Zeytinlikuyu mevkii de  bizimde içinde yaşadığımız(köyün)mahallemizin ve sahilimizin düzenlenmesi meselesidir. Bu düzenleme yapıldığında çeşmedeki küçük bir alacaatlı yada bodrumun şirin bir beldesi şekline gelecektir.

                   Bu durum  ilgili çok sevgili  Valimize  birifink verecek şekilde ve zeytinlikkuyu mevkiinde ağırlayarak anlatılmış ve daha önce buradan ayrılan Kaymakamımız anlatılmış ve kaymakamımızda bu isteğimizi uygun görerek Zeytinlikkuyu mezrasının iç yollarına uygulanmak üzere  5,000 m2 kilitli taş kaymakamlık tarafından   (bununla ilgili işlemler son noktaya gelmiştir) 5,000 m2 de Güllük Belediyesinin vereceği  ve döşeyeceği kilitli taşla şirin köyümüz ve kıyı düzenlemsi ile pislikten ve tozdan kurtulmuş ve yaklaşık yazın 1000 Aileye hitap eden güzel bir köye dönüşmüş olacaktır.Ayrıca yapılacak bu düzenlemeler ekonomik bir canlılıkta yaratacak ve köyün insanlarıda iş sahibi olacaklardır.

Zeytinlik kuyu Sahilin boydan boya planlandığı bir sahil yolu düzenleme projeside güllük belediyesinde beldiyede hazır beklemektedir.

 

Bu proje sonderece kolay uygulanabilecek ve zeytinlikkuyu bu yaz yaşanabilir hale getirecektir.Yapılacak düzenleme sahildeki yaklaşık 800 Metre bandın parke taşı ile yürüyüş ve bisiklet yolu şeklinde düzenlenmesidir.

 

Sizleri ayağınızın tozu ile isteklerimizle yorduğumuzun farkındayız. Ancak isteklerimizin hiç biri bireysel istek değildir, tamamen toplumsal isteklerdir ve yapılması halinde hem bu bölgede yaşayanlara hemde ülke ekonomisine ciddi katmadeğer yaratacaktır. Bunları sizin dışınızda isteyebileceğimiz kimsede yoktur.

Ayrıca Derneğimiz Ağustos 2014 ayında iasosta sizlerin önderliğinde bir şiir  ve müzik dinletisi ve GDO suz tohum değişimi şeklinde bir festival düzenleme arzusundadır. Eğer Kültür Müdürlüğüne bir talimatınız olursa detayları beraberce organize edebiliriz.

Derneğimiz bölgenin tanıtımı amacıyla“ iasoscamlimani.com „ adında aktif bir internet sitesi oluşturmuştur.

 Sizlerin daha önce yapmış olduğunuz çalışmalara güvenerek ve engin höşgörünüze sığınarak  gerek bu bölge için gereksede tüm milas  için yapacağınız çalışmalara şimdiden başarılar diliyor, en kısa sürede bölgemizde sizleri ağırlama isteği ile saygılar sunuyoruz.

Yolunuz açık olsun ……..

 İasos(kıyıkışlacık) Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Ve Yaşatma Derneği Başkanı

 Ali Gözen

 

 ********************************************************************************************************************************************************

2013 yılında veilen dilekcemiz.

Çevre İl Müdürlüğüne

Muğla

 

İliniz sınırları içerisinde Milas ilçesi Kıyıkışlacık köyü Zeytinlikkuyu mevkideki balık çiftlikleri ile ilgili aşağıdaki hususlar tarafımızdan gözlenmiştir.

Bilindiği üzere balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas alan kriterleri 2872 sayılı Çevre Kanununun 9. Maddesinin “h” bendi ile geçici 2 maddesinin hükümlerince 24.01.2007 tarih 26413 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Denizlerde balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfez alanlarının belirlenmesine ilişkin tebliğ” ile belirlenmiş bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz adres ile ilgili balık çiftliklerinin kurulmasında söz konusu kanun ve ilgili tebliğine uyulmadığını düşünmekteyiz.

Şöyle ki;

Söz konusu koylar Kıyıkışlacık köyüne bağlı mahalle statüsünde olup yaklaşık 800 yazlık konut ve 100 yakın köy hane halkı yaşamaktadır.

Bu balık çiftlikleri Güllük körfezinden bu koylara taşınırken burada yaşayanlar hiçbir şekilde gözetilmemiş ve odu bitti ile çiftlikler koyun içine yapılmıştır.

Hatta bazı duyumlara göre çiftliklerin bazılarında Kıyıkışlacık köyü muhtarı ortak yada çiftlik sahibi konumundadır.

Hangi kriterlere göre buraya getirildikleri tarafımızdan bilinmemekle birlikte mevcut çiftlikler orada yaşayan insanlar ve doğal çevreyi tehtid etmekte ve bu yıl hem deniz suyunda hemde kıyıya vuran pisliklerde bu açıkça anlaşılmaktadır.

Kaldı ki yaptığımız ufak bir araştırma ile bu bölgeye balık çiftliklerinin yapılması mümkün değildir.

Çiftlikleri kurulamayacağı hassas alan kriterlerinde

Derinlik £ 30m kıyıdan uzaklık a0.6 deniz mili akıntı hızı £  0.1m/s

Akıntı hızı ölçülürken tesisin yanında rüzgâr hızının 0-33 m/s olduğu sakin, esintili ve hafif rüzgârlı hava şartlarında 5 metre derinlikte 24 saat süre ile ölçülür. Yani rüzgâr hızının düşük olduğu saatlerde ölçüm yapılır demektedir.”

Bölgeye gelip teknik bir araştırma yapıldığında bu şartların olmadığı çok açık ve net görülecektir. Yine koydan bakıldığında görülen ve açık denizde alanlarda bu şartların olduğu görülmektedir.

Ayrıca söz konusu bölge iasos tarihi antik kentin olduğu bölgedir ve zeytinlik koyuda bu antik şehrinin limanı konumundadır.

İlgili tebliğin “b” bendinde balık çiftliklerinin doğal ve arkeolojik sit alanlarına kurulamayacağını açıkça ve net bir şekilde belirlemiştir.

Balık çiftliklerinin hakim olduğu zeytinlikkuyu koyunda bir “şapel ve kilise tarihi kalıntı olarak açıkca bulunmaktadır. Çiftliklerin hakim olduğu papazın koyunda ise antik bir şehir hali hazırda mevcuttur. Bu bölgeler doğal sit alanı” olarak belirlenmiştir.

Tebliğe göre yukarıda bahsettiğimiz şartlara uymayan  balık çiftçileri ilgili tebliğin  emredici hükümleri çerçevesinde Tübitak ve Üniversite işbirliği ile bir durum tespiti yaptırılır ve şartlara uymayan yerler hemen kapatılır denmektedir.

Kaldı ki insan sağlığı ve halkın huzuru tüm ekonomik değerlerin üzerindedir. Bu şekliyle orada yaşayan insanlar işin her aşamasında ilgili kurumlarca bilgilendirilmeli ve tedbirler alınmalıdır.

Ayrıca tebliğin ilgili hükümleri çerçevesinde bazı uygulamaların yapılması gerekmektedir.

 Örneğin; 3 yıla yakındır orada bulunan balık çiftlikleri ile ilgili bir “ötrofikasyon” risk belirlemesi yapılıp yapılmadığı tarafımızdan bilinmemektedir. Her yıl TRIX indeksine göre bir ötrofikasyon riski bulunup bulunmadığı araştırılmış mıdır?

Tebliğ çerçevesinde TRIX indeksinin hesaplanırken Ötrofikasyon’a neden olan birincil üretimin en yüksek olduğu mayıs ve ağustos aylarında bu işlemler yapılmışımıdır ve ilgili verilerle su kirliliği kontrol yönetmeliğine göre alınan numunelerle analiz edilmişmidir?

Bilindiği üzere bu riskleri taşıyan koy ve körfez alanlarına balık çiftlikleri yapılamayacağı açık hüküm altına alınmıştır.

Tarım bakanlığı balık çiftlikleri ile ilgili haritaları belirlerken tamamen haritalar üzerinde çalışma yapmış ve söz konusu yerlerle ilgili fiili tespitler yapmamıştır. Bu şekliyle 2008 yılında danıştay 6. Dairesi tarafından ilgili haritalar durdurulmuştur.

Yaz sezonunda yaşayan insan sayısının 3000-4000 civarında olduğu sezon dışında da köy halkının yaşadığı bir koy’a balık çiftliklerinin yapılmasını anlamış değiliz

Aynı bölgede yaşamın olması imkansız kayalık onlarca koy dururken çiftliklerin buraya yapılması olsa olsa (insan sağlığı hiçe sayılarak) sadece Lojistik kolaylığı açısından izah edilebilinir.

Müdürlüğümüzde bilindiği gibi Güllük körfezinde bulunan Kıyıkışlacık köyünde balık çiftliklerinde toplu ölümler olmuş ve açık denize taşınması gereken balık çiftlikleri hangi gerekçe ile ilgili olduğunu anlamadığımız bir şekilde köyün mezrası (mahallesi) olan zeytinlik kuyu ve papaz koyuna taşınmıştır.

 Bu işten ders alma yerine turizm açısından cennet olan yeni bir bölgeyi balık yemi torbaları, kopmuş ipler, bidonlar, kontrolsüz üretilen fazlalığın yarattığı balık pislikleri ile çevre kirletilmeye devam edilmektedir.

Türkiye’de ender dalış yapılacak yerlerden biri olan Zeytinlik kuyu göz göre göre yok edilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar dikkate alınarak bilgi isteme kanunu çerçevesinde tarafımıza bilgi verilmesini ve yasal olmadığını düşündüğümüz koy’un içindeki balık çiftliklerinin koydan çıkartılarak açığa alınmasını veya kapatılmasını müsaadelerinize arz ederiz.

Saygılarımızla

SS. Eski Liman Konut Yapı Koop.