31.05.2014 Dernek başkanımız Ali Gözen Milas belediye başkanını ziyaret etti, Bölgemizin sorunlarını anlatan web sayfamıza koyduğumuz dilekçesini sundu.

Dernek başkanımız Sayın Ali Gözen Milas belediye başkanını makamında 30.5.2014 tarihinde ziyaret etti. Bölgemizin sorunları ve çözüm önerilerimizi web sitemize koyduğumuz dilekcemiz ile kendizine sunuldu. 

31.05.2014

            Sayın Başkanım,                                                  

 

            Öncelikle , Milas‘taki yeni görevinizde sizlere başarılar diliyoruz.

           

            Milasta daha önce yapmış olduğunuz güzel ve sonuç alıcı çalışmaları bu dönemde devam  ettireceğinize canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz.

            Sayın Başkanım.

            Muğla ili Milas ilçesi Kıyıkışlacık köyü Zeytinlik Kuyu Mahallesinde haspel kader arkadaşlarımızla yazlık sahibi olduk. Kooperatifimizin ismi Eski Liman- Pembegül Konut Yapı Kooperatifi'dir. Tabi burada yazlık sahibi olunca her duyarlı insan gibi  beli bir süre  yaşadığımız bölgemizin sorunları ile ilgilenmeye başladık.

            Ancak devletin bölgeye yaptığı  önemli yatırımları ve çalışmaları biliyoruz Ancak bunların yanı sıra bizce önemli olan ve sizlerin hükmünde olduğunu düşündüğümüz bazı sorunlarımız ve sıkıntılarımız sözkonusudur.

 

            Şöyleki;

            Öncelikle yaklaşık 1000-1500 civarıda yazlık evin ve o kadarda toplamda köy yerleşim evinin  olduğu Kıyıkışlacık köyüne ulaşım, biri Milas  Havaalanı yolayrımından, biride Milas girişinde izmir yolundan ayrılan iki köy yolu ile , ulaşmaktayız Bu köy yolları son derece  kötü durumdadır. Ve toplamda 25-30 kilometre olan yol kısmını yaklaşık bir saat gibi bir sürede birazda zorlukla  katetmekteyiz. Bir ihtiyaç, sakatlanma yada hastamız olduğunda ulaşım açısında ciddi sıkıntı yaşamaktayız.Bu bölgeye sırf yol yüzünde turizim yatırımcılarıda gelmemektedir.

 

            Bulunduğumuz bölge İASOS adlı antik kentin olduğu çok önemli bir arkeolojik bölgedir ve tarihi yapıların önemli bir bölmü açıkta durmaktadır. Her tarafı tarih kokmaktadır. Bir çok yer koruma altındadır.  Bizim bulunduğumuz  mevki ise  iasos antik kentinin eski limanı olarak anılmakta ve hata henüz kıyıda bakımzılıktan yıkılmaya direnen , hemen üstünde tahrip edilerek ev yapılan şapelin bir bölümü durmaktadır.  Kaldıki bu bölge, Milasın denize açılan üç yada dört bölgesinden biridir ve Milas‘ a en yakın deniz bölgesidir.

            Bizim  Kıyıkışlacık-Zeytinlikuyu mevkiinde hava alanına olan uzaklğımız 27 kilometredir ve aynı zamanda bu dağ yolu hava alanının Akbük ve Didime de bağlayan önemli bir arter durumundadır.

 

            Ve çok ça konuşulan bazı yetkili ağızlardanda duyduğumuz Muğla nazım imar planında havalanından hava alanının gülük tarafından kısa bir bataklık bölgesinden geçip hava alanını Kıyıcakışlacık- Kazıklı – Akbük- Didime bağlayan ve bu havaalanı  planlanırken düşünülen br bölünmüş yol projesi yıllardır beklemektedir. Öncelikle bu yol hem bu alana ulaşımı kolaylaştıracak hemde ekonomik bir yol olacaktır (Truzim Tarih vs)

Sizden isteğimiz öncelikle köy yollarımızın düzgün çalışır bir vaziyete getirilmesi ve hava alanının yukarıda saydığım bölgelere bağlayacak bölünmüş yolun plana alınmasıdır.

 

            İkinci önemli problemimizde bundan 3-4 yıl önce güllük körfezinde olan balık çiflikleri bölgemizin en güzel koyu olan Zeytinlik kuyu koyuna taşınmış ve hem hukuken hemde çevre açısından bir kıyım yapmıştır.Bundan daha yanlış bir planlama yapılması mümkün olamazdı. Bununla ilgili çok geniş bir brifing verilebilecek durumdayız.

            Bu balık çifliklerinin bu koydan bir an önce çıkarılıp yaşam olmayan alanlara alınması çok önemli ve doğanın kurtarılması açısından çok elzem olarak karşımızda durmaktadır ve hem yasal açıdan hemde konum açısında bu mümkündür.

           

          Üçüncü ve son bir isteğimizde İnşaallah sizide ağırlayabileceğimiz Zeytinlikuyu mevkii de  bizimde içinde yaşadığımız(köyün)mahallemizin ve sahilimizin düzenlenmesi meselesidir. Bu düzenleme yapıldığında çeşmedeki küçük bir alacaatlı yada bodrumun şirin bir beldesi şekline gelecektir.

           

        Bu durum  ilgili çok sevgili  Valimize  birifink verecek şekilde ve zeytinlikkuyu mevkiinde ağırlayarak anlatılmış ve daha önce buradan ayrılan Kaymakamımız anlatılmış ve kaymakamımızda bu isteğimizi uygun görerek Zeytinlikkuyu mezrasının iç yollarına uygulanmak üzere  5,000 m2 kilitli taş kaymakamlık tarafından   (bununla ilgili işlemler son noktaya gelmiştir) 5,000 m2 de Güllük Belediyesinin vereceği  ve döşeyeceği kilitli taşla şirin köyümüz ve kıyı düzenlemsi ile pislikten ve tozdan kurtulmuş ve yaklaşık yazın 1000 Aileye hitap eden güzel bir köye dönüşmüş olacaktır.Ayrıca yapılacak bu düzenlemeler ekonomik bir canlılıkta yaratacak ve köyün insanlarıda iş sahibi olacaklardır.

Zeytinlik kuyu Sahilin boydan boya planlandığı bir sahil yolu düzenleme projeside güllük belediyesinde beldiyede hazır beklemektedir.

 

Bu proje sonderece kolay uygulanabilecek ve zeytinlikkuyu bu yaz yaşanabilir hale getirecektir.Yapılacak düzenleme sahildeki yaklaşık 800 Metre bandın parke taşı ile yürüyüş ve bisiklet yolu şeklinde düzenlenmesidir.

 

Sizleri ayağınızın tozu ile isteklerimizle yorduğumuzun farkındayız. Ancak isteklerimizin hiç biri bireysel istek değildir, tamamen toplumsal isteklerdir ve yapılması halinde hem bu bölgede yaşayanlara hemde ülke ekonomisine ciddi katmadeğer yaratacaktır. Bunları sizin dışınızda isteyebileceğimiz kimsede yoktur.

Ayrıca Derneğimiz Ağustos 2014 ayında iasosta sizlerin önderliğinde bir şiir  ve müzik dinletisi ve GDO suz tohum değişimi şeklinde bir festival düzenleme arzusundadır. Eğer Kültür Müdürlüğüne bir talimatınız olursa detayları beraberce organize edebiliriz.

Derneğimiz bölgenin tanıtımı amacıyla“ iasoscamlimani.com „ adında aktif bir internet sitesi oluşturmuştur.

 

Sizlerin daha önce yapmış olduğunuz çalışmalara güvenerek ve engin höşgörünüze sığınarak  gerek bu bölge için gereksede tüm milas  için yapacağınız çalışmalara şimdiden başarılar diliyor, en kısa sürede bölgemizde sizleri ağırlama isteği ile saygılar sunuyoruz.

Yolunuz açık olsun ……..

 

İasos(kıyıkışlacık) Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma

Ve Yaşatma Derneği Başkanı

 

Ali Gözen